MÖBLER / Möbler, övrigt / Pigtittare 4801199
*
nr 480 1199
Pigtittare
1800-tal
Utrop:
100 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 augusti 2007
kl 17:43:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/8 13:21:11
1
100 kr
18/8 10:40:20
2
Vinnande bud
18/8 22:11:24
1
200 kr
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel möbler pigtittare rakspegel spegel
-
4217 Tamburmajor
Furu, Stig Höglund, Jönköping, brännstämplad. Läng..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39
-
3019 Tamburmajor
Mörkbetsat trä. Diameter: 43 cm, höjd: 184 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:19
*
Pigtittare
nr 480 1199
Pigtittare
1800-tal
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 augusti 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/8 13:21:11 | 1 | 100 kr |
18/8 10:40:20 | 2 | Vinnande bud |
18/8 22:11:24 | 1 | 200 kr |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel möbler pigtittare rakspegel spegel
-
4217 Tamburmajor
Furu, Stig Höglund, Jönköping, brännstämplad. Läng..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39 -
3019 Tamburmajor
Mörkbetsat trä. Diameter: 43 cm, höjd: 184 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:19